AMANNHorizontální Navigace > Technické informace > Konstrukce přízí a nití I

Konstrukce přízí a nití I

Násobilka pokračuje šicími nitěmi a švy!
Téma č. 2: Co bychom měli vědět o konstrukci šicích nití

Konstrukce přízí a nití (skaných)

Příze (jednoduchá) je předstupněm nitě. Existují různá provedení přízí, která se mezi sebou liší konstrukcí:

1. Multifilamentární příze

Tento typ příze se skládá z vysoce jemných nekonečných jednotlivých vláken ; někdy se sdružuje až 200 takových jednoduchých "filamentů" v multifilamentární přízi.

2. Opředená příze, tzv. jádrová příze (resp. core spun)

Taková příze má jádro ze četných multifilamentů, které jsou opředeny - opatřeny takříkajíc pláštěm - ze staplových (střižových) vláken.

3. Předená příze ze stejně dlouhých vláken

U přízí ze syntetických surovin se taková vlákna označují jako konvertorová staplová vlákna, neboť vznikají řezáním /konvertorováním/ původně nekonečného surového vlákenného materiálu. U přírodních vláken je k dispozici vysoce hodnotná bavlna mako skoro stejně dlouhý vlákenný materiál pro výrobu přízí. Konvertorová staplová vláken mají po vzoru bavlny řez ca 40 mm.
4. Předená příze z nestejně dlouhých vláken

U nití ze syntetických surovin se taková vlákna označují jako trhaná staplová vlákna, označovaná tak proto, že vznikají trháním z nekonečného filamentárního vlákenného materiálu. U přírodních surovin představuje obdobu tzv. hedvábí šapé ( chappé) pro výrobu přízí. Ať už přírodní nebo syntetická vlákna : tento typ vláken má délku od 20 do maximálně 70 mm.

5. Vzduchem tvarované příze

Jednotlivé filamenty se spojují moderním postupem proviřováním vzduchem v přízi, přičemž tímto proviřováním vznikající smyčky vytvářejí textilní charakter této příze.

Více takovýchto přízí - zpravidla 2 nebo 3 - se sdruží, seskají a tak vytvoří niť. Pojem běžný odborného jazyka " šicí niť" nepopisuje však v komerci obvyklé šicí nitě zcela korektně. Šicí nitě jsou zpravidla skané útvary a sestávají z vícera přízí.

Konstrukce příze určuje i konstrukci nití. V souladu se shora uvedenými typy přízí existují následující konstrukce (skaných) nití:

  • Nitě jádrové (Core spun), resp. nitě z opředených přízí
  • Nite ze vzduchem tvarovaných nití
  • Nitě ze staplových přízí z řezacího konvertorur /označované též jako nitě z 3-cylindrových přízí/
  • Nitě šapé, resp. nitě ze staplových přízí z trhacího konvertoru